Kas osta raamatupidamine sisse või teha ise?

Keskmise mittekäibemaksukohuslasest mikroettevõtte raamatupidamine ja majandusaasta aruande esitamine on üsna lihtne. Ettevõttel on mõned Eesti-sisesed ostud ja müügid ning palka ei maksta. Inimene, kellel on aega ja tahtmist raamatupidamisega ennast kurssi viia, peaks ülesandega iseseisvalt toime tulema. Juhul, kui raamatupidamise teostamiseks renditakse majandustarkvara, võiks aga juba kalkuleerida, kas enda poolt kulutatud aeg ja raha kaalub üles raamatupidajalt teenuse ostmise?

Keerukamaks läheb käibemaksukohuslasest ettevõtetega,  millel on palgalisi väljamakseid. Lisaks raamatupidamise korrektsele kajastamisele (põhivara arvestus, laenud, liisingud, laod jne.) tuleb igakuiselt tegeleda deklaratsioonide esitamise ja maksuarvestusega. Vaja on esitada palgamaksude deklaratsioon TSD, käibedeklaratsioon KMD ja, kui on ühendusesiseseid müüke, siis ka VD deklaratsioon. Lähtuvalt ettevõttest võib maksuarvestus olla üsna keeruline. Vältimaks teadmatusest tulenevaid vigu, soovitame sellistel ettevõtetel raamatupidamisteenust sisse osta.

Oma töös oleme üsna palju puutunud kokku ettevõtete juhtidega, kes on alustanud raamatupidamisega iseseisvalt, kuid ühel või teisel põhjusel sellest siiski loobunud. Ise tegemise tulemuseks võib olla nii raisatud aeg kui ka otstarbetult majandustarkvarale kulutatud raha. Pahatihti on tulevasel raamatupidajal lihtsam kogu töö koos juba esitatud deklaratsioonide parandamisega nullist uuesti teha kui olemasolevat sasipundart lahti harutada.

Kokkuvõtvalt on iga ettevõtte juhi enda otsustada, kas ta teeb raamatupidamist ise või ostab sisse. Põhiline on, et raamatupidamine oleks korras ja maksud õigel ajal deklareeritud.